Vyberáme okuliare a slnečné okuliare podľa typu tváre

Aké okuliare sa hodia k vašej tvári

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail


Pre mnohých z nás je najdôležitejším aspektom výberu dioptrických rámov alebo slnečných okuliarov fakt, ako vyzerajú na našej tvári.

V obchode môžete pri skúšaní okuliarov zistiť, ako každé z nich vyzerajú. Veľa času však môžete ušetriť, ak v predstihu zúžite možnosti výberu. Vy jednoducho potrebujete zistiť typ vašej tváre, aby ste si zvolili správnu veľkosť a tvar okuliarov, v neposlednom rade i farbu rámu. Typ tváre nám určuje, aký rám okuliarov by sme si mali zvoliť. Farba rámu na okuliare by nemala tvoriť výrazný kontrast proti farbe pokožky a vlasov. Farba očí pri výbere rámu nie je až natoľko podstatná.

I napriek všetkým všeobecne platným zásadám pri výbere rámu na okuliare, musíme mať na zreteli svoj subjektívny pocit, teda či sa vo vybranom ráme na okuliare cítime dobre a či sme so svojim vzhľadom spokojní.

Výber okuliarov podľa tvaru tváre.

Okrúhla tvár sa vyznačuje plnšími lícami, širokým čelom a zaoblenou bradou. Šírka tváre je úmerná jej dĺžke. Pre tento typ tváre sú najvhodnejšie výrazne hranaté tvary slnečných okuliarov a dioprických rámov. Prípustné je len mierne zaoblenie v rohoch rámu. Tento tvar okuliarov zvýrazňuje oči, čím sústreďuje na ne pozornosť a tým odpútava pozornosť od prípadných nedostatkov ostatných častí tváre. Ak máte guľatú tvár, vyhýbajte sa guľatému tvaru rámu na okuliare. V takomto prípade sú najvhodnejšou voľbou úzke hranaté tvary, nesmú však veľkosťou presahovať šírku tváre.

Oválna tvár je považovaná za ideálny typ, pretože je symetrická. Ak chcete zachovať prirodzenú rovnováhu oválu, zamerajte sa pri výbere na rámy na okuliare, ktoré sú rovnako široké (alebo širšie) ako najširšia časť tváre. Štvorcový a obdĺžnikový rám na okuliare vytvárajú kontrast ku krivkám oválnej tváre. Vzhľadom k tomu, že oválna tvár je proporčne ideálna, v podstate je možné vybrať si akýkoľvek tvar rámu za predpokladu, že jeho šírka nepresiahne šírku tváre. Najväčšou chybou je, vybrať si k oválnej tvári príliš veľké, alebo príliš malé okuliare bez ohľadu na ich tvar.

Podlhovastá tvár je typická nepomerom k jej šírke. Vyznačuje sa dlhými lícnymi linkami, niekedy aj podlhovastým nosom. Ak chcete túto disproporciu skorigovať, zamerajte sa pri výbere rámu na okuliare, ktoré sú skôr vyššie než užšie, môžu byť dokonca dekoratívne až kontrastné. Nízke premostenie rámu môže opticky skrátiť váš nos. Podlhovastá tvár si žiada okuliarové rámy s dekoratívnymi prvkami . Čo sa týka tvaru rámu, mal by byť širší, ako najširšia časť tváre. Je dobré zamerať sa aj na rámy, ktoré zvýrazňujú líniu obočia. Vytvárajú tak silný horizontálny prvok, ktorý opticky zmierňuje prílišnú pretiahnutosť tváre. Naopak, treba sa vyhýbať malým a úzkym okuliarom.

Trojuholníková tvár sa vyznačuje úzkym čelom, pričom tvár sa rozširuje v oblasti brady. Preto pre tento typ tváre sú vhodné slnečné okuliare s výrazným farebným akcentom, prípadne okuliare tvaru mačacieho oka. Čo sa týka samotnej farby, jednoznačne sa treba zamerať na svetlé odtiene. Pokiaľ je to možné, tak jednofarebné. Čo sa týka tvaru je vhodné, aby rámy na okuliare boli v dolnej časti širšie a smerom nahor sa zužovali. Treba sa vyhýbať dioptrickým okuliarom, ktorých rámy sú v hornej časti farebné alebo použitím mohutnejšieho materiálu zvýraznené.

Tvár obrátený trojuhoľník je typická veľmi širokou hornou časťou tváre, ktorá sa smerom k brade prudko zužuje. Niekedy sa hovorí o tomto type tváre, že má tvar srdca. Ak chcete minimalizovať túto disproporciu, skúste si zvoliť tvar slnečných okuliarov, ktoré sú širšie v dolnej časti. Veľmi vhodné pre tento typ tváre sú dioptrické okuliare bez rámov, kde sklá sú ukotvené skrutkami.

Pri výbere sa treba zamerať predovšetkým na také tvary, ktoré by opticky zosúladili šírku tváre s jej dĺžkou.

Diamantová tvár je úzka v oblasti očí a brady, má však veľmi výrazné lícne kosti. Preto je treba zvýrazniť oči a potlačiť dominanciu lícnych kostí. Tento typ tváre sa i napriek tomu považuje za najvzácnejší. Vyžaduje si rámy okuliarov, ktoré podčiarknu líniu oblúka obočia.
Pre tento typ tváre sa doporučuje upriamiť pozornosť na top-ťažké rámy s detailami ktoré kopírujú linku obočia. Treba sa vyhýbať úzkym rámom, ktoré zvýrazňujú úzke očné línie.

Štvorcová tvár sa vyznačuje silnou čeľusťou a širokým čelom. Pritom ich šírka a dĺžka sú v rovnakom pomere. Ak chcete tvár opticky predĺžiť a zjemniť jej “hranatosť” zvoľte si úzke tvary okuliarov. Môžu mať i tvar oválu. Alebo si zvoľte rám guľatých tvarov. Vhodnou voľbou sú aj bezrámové okuliare, ktoré musia mať tiež vyššie uvedené tvary. V každom prípade by ste sa mali vyhnúť hranatým rámom ako aj hranatým sklám bezrámových okuliarov. Tieto totiž zdôrazňujú prísny, často až tvrdý výraz štvorcovej tváre. To znamená, že sa máme pri výbere dioptrických rámov alebo slnečných okuliarov zamerať na tvary, ktoré zmäkčujú výraz tváre. Čo sa týka veľkosti, vhodnejšie sú väčšie rámy.

Výber okuliarov podľa farby pokožky, očí a vlasov.

Všetci ľudia majú buď chladné (do modra) alebo teplé (do žlta) sfarbenie pokožky. Každý vyzerá najlepšie v jeho prirodzenom sfarbení a farba rámu okulirov by mala dopĺňať vaše osobné sfarbenie. Po zistení do akej skupiny (z hľadiska farieb) patríte, môžete si zvoliť farbu rámov okuliarov, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie. Ako pomoc pri vašom výbere uvádzame niekoľko príkladov. Pre ľudí patriacich do kategórie “teplé” sfarbenie sú najvhodnejšie farby rámov ako napríklad camel, khaki, zlatá, medená, broskyňová, pomarančová, koralová. Pre “chladné “ typy sú vhodné rámy v odtieňoch striebornej, hnedej, sivej, modrej.

Hlavnými faktormi, ktoré určujú najlepšiu paletu farieb sú farba kože, očí a vlasov.

KOŽA.

Tón kože je hlavným prvkom pri určovaní farby. Všetky typy týkajúce sa farby pleti spadajú do jednej z dvoch skupín farebných podkladov. Modrý (chladný) alebo žltý (teplý). Olivová koža je považovaná za “chladnú”, pretože sa jedná o zmes modrej a žltej.

OČI.

Farba očí je zvyčajne druhoradá pri určovaní typu farby. Dôvodom je množstvo rôznych odtieňov farieb. Modré sa pohybujú od tmavých až fialových a považujú sa za chladné. Naopak bledomodré až sivé sa považujú za teplé. Hnedé oči sa môžu pohybovať v rozmedzí od ľahkého jablčného odtieňa cez stredne hnedé až po takmer čierne. Vždy sa považujú za teplé.

VLASY.

Farby vlasov sú považované tiež za teplé alebo studené. Medzi teplé farby vlasov sa radia zlatá blond, čiernohnedá, hnedá, hrdzavá a “špinavý blond”. Ostatné farby a ich odtiene patria do skupiny studených alebo neutrálnych farieb.

Farba vlasov blond s teplými odtieňmi. “Teplé” blondínky majú medové a bronzové tóny vo vlasoch a sú celkovo mierne tmavšie. Pre vás sú vhodné farby rámov teplých hnedých farieb, korytnačka, farba teplý ružový opál, odtiene broskyňovej.

Farba vlasov blond so studenými odtieňmi. Tieto blondínky majú popolavé tóny vo vlasoch skôr smerom ku koncu spektra platiny. Pre vás sú ľahko nositeľné farby čierna, modrá, mahagónová, tmavá korytnačka a ružové tóny. Vyhnite sa farbám silnej žltej alebo zlatým tónom.

Farba vlasov hnedá so studenými odtieňmi. Svetlé brunetky. Majú vlasy svetlo hnedé až do popolavých tónov. Môžete si dovoliť farbu rámu čiernu, ružovú, modrú aj tmavú korytnačka pre najlepší efekt.

Farba vlasov hnedá so svetlými odtieňmi. Tmavé brunetky majú tendenciu mať tmavšie odtiene a teplé hnedé odtiene vlasov až červené tóny. Držte sa ľahších odtieňov korytnačky, ktoré majú teplé tóny, alebo môžete ísť do teplej zelenej, červenej, bordovej alebo krémovo bielej.

Farba vlasov červená a ryšavá. Skúste bohaté odtiene farby korytnačka, čiernu, zelenú a teplé neutrálne farby rámov ako je krémová. Vyhnite sa popolavým a žltým tónom, ktoré rušia ryšavú harmóniu vašich vlasov.

Farba vlasov čierna. Samozrejme, čierne vlasy vyzerajú skvele s čiernou a tmavo hnedou farbou rámov. Ale! Čierne vlasy znesú tiež silný kontrapunkt k nasýteným jasným farbám ako je povedzme svetlá modrá, svetlá hnedá – pivová.

Ktoré farby sú “In”?

Týka sa to nielen oblečenia ale aj doplnkov. Čo sa týka farieb, ich aktuálnosť je dôležitá predovšetkým rovnako ako pre dioptrické rámy ako aj slnečné okuliare. Ak chcete držať krok s najnovšími módnymi trendami, musíte sledovať aké farby dominujú v módnych časopisoch alebo obchodoch s oblečením a doplnkami.

Aktuálnosť farieb pre dané obdobie určujú predovšetkým dizajnéri. Výrobcovia a predajcovia ich musia akceptovať. Súčasná doba sa však vyznačuje rýchlym vývojom a preto aj častými zmenami v oblasti módy. Z tohto dôvodu by ste mali dôsledne zvážiť, čo bude vašou prioritou pri kúpe nových okuliarov. Otrocké podriaďovanie sa najnovším módnym trendom nemusí byť vždy to najšťastnejšie rozhodnutie. Preto zvážte, nakoľko pristanú vašej tvári, už spomínané farby, keď teraz o nich už toľko viete.

Životný štýl

Slnečné okuliare ako aj dioptrické rámy ktoré nosíte, môžu prezradiť veľa o vašej osobnosti. Poukazujú na vaše pracovné i voľnočasové aktivity. Súčasný trh ponúka rámy pre každý spôsob života. Máte teda možnosť vybrať si také, ktoré zodpovedajú vášmu životnému štýlu. Možností je viacero. Buď si vytvoríte malú zbierku okuliarov na jednotlivé aktivity, alebo si zvolíte také rámy na okuliare, ktoré zjednocujúcim spôsobom zvýraznia vašu osobnosť. V oboch prípadoch však nesmiete zabúdať pri výbere okuliarov na vyššie uvedené zásady, týkajúce sa rovnako výberu tvaru aj farby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *