Ľudské oko bez okuliarov

Ako vidíme

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Čo to je zrak

Zrak, ako jeden z piatich zmyslov, nám poskytuje najkompletnejšie informácie o prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Pomocou zraku vnímame veľkosť pozorovaných predmetov, ich tvar, farbu aj vzdialenosť v akej sa nachádzajú. Len málo ľudí si vie predstaviť život bez toho, že by videli. Sídlom zraku je oko. Aby sme pochopili proces, vďaka ktorému vlastne vidíme, potrebujeme poznať aspoň základnú stavbu oka.

 

Obrázok stavby oka
Stavba oka

 

Stavba oka

Oko je uložené v prednej časti lebky, v očnej jamke. Tá je vystlaná tukovým tkanivom, ktoré chráni oko pred nárazmi a otrasmi pri pohybe. V jamke je oko ukotvené okohybnými svalmi, ktoré mu zároveň umožňujú vertikálny i horizontálny pohyb. Samotná očná guľa je dutá, vyplnená sklovcom. Jej steny tvoria 3 vrstvy. Najvrchnejšiu vrstvu tvorí nepriehľadné očné bielko, ktoré v prednej časti prechádza do priehľadnej rohovky. Ďalšiu vrstvu tvorí cievovka, ktorá za rohovkou prechádza do dúhovky. Tá má v strede otvor – zrenicu. Cievovka je husto popretkávaná krvnými cievami, ktoré privádzajú do oka kyslík a živiny. Zrenica má schopnosť zväčšovať sa, alebo zmenšovať, aby do oka prepúšťala potrebné množstvo svetelných lúčov. Pritom zrenica ľudského oka, na rozdiel napríklad od mačky, nemení svoj tvar. Dúhovka môže byť rôzneho sfarbenia. Závisí to od množstva pigmentu, ktorý sa v dúhovke nachádza. Posledná vrstva je sietnica, v ktorej sa nachádza veľké množstvo nervových zakončení – raceptorov. Tieto sa rozdeľujú na tyčinky a čapíky. Tyčinky umožňujú denné farebné videnie, čapíky nočné bezfarebné videnie. Na sietnici oproti zrenici sa nachádza takzvaná žltá škvrna, v ktorej je sústredených najväčšie množstvo receptorov. Preto obraz pozorovaného predmetu, ktorý dopadá na žltú škvrnu je najostrejší. Zo zadnej časti oka vychádza očný nerv. V mieste, kde očný nerv opúšťa oko sa nachádza slepá škvrna, ktorá neobsahuje žiadne receptory. Preto obraz pozorovaného predmetu, ktorý dopadne na slepú škvrnu, nevidíme. Za zrenicou je na svaloch zavesený dvojvypuklý priezračný útvar – šošovka, ktorá má schopnosť lámať svetelné lúče. Najväčším zdrojom svetla je slnko. Môže to byť ale aj oheň alebo umelé zdroje. Svetelné lúče môžu do oka dopadať priamo zo svetelného zdroja, ale aj odrazené od osvetlených objektov.

Oko je z prednej strany chránené horným pohyblivým  dolným nepohyblivým viečkom. Z vnútornej strany sú viečka potiahnuté očnou spojivkou. Do očnej jamky ústi slzová žľaza, ktorá sa nachádza neďaleko nosovej dutiny. Tá produkuje číru tekutinu – slzy. Ich úlohou je zvlhčovať oko a tak zabrániť jeho vysychaniu, ako aj odstraňovať z oka prach a iné nečistoty a tak ho chrániť pred poškodením.

Názorná schéma ako človek vidí predmety okom
Proces ako vidíme

Ako vlastne vidíme

Svetelné lúče dopadajúce na oko prechádzajú cez rohovku, zrenicu a šošovku, ktorá ich láme tak, že na sietnicu sa premietne obraz pozorovaného predmetu prevrátený a zmenšený. Zároveň podráždia receptory, ktoré tieto nervové vzruchy vedú prostredníctvom očného nervu do mozgu. Až potom, keď sú podráždené príslušné nervové bunky v mozgu, reakcia na toto podráždenie je skutočnosť, že začneme vnímať pozorovaný predmet, ale už v jeho reálnej polohe a veľkosti. Obrazne povedané, nevidíme očami, ale mozgom. Pozorované predmety sa od nás nachádzajú v rôznej vzdialenosti. Aby sme rovnako jasne a ostro videli predmety blízke i vzdialené, zabezpečuje šošovka. Tá má schopnosť sploštiť sa, alebo vyklenúť podľa toho, či pozorujeme predmet blízky alebo vzdialený. Táto schopnosť šošovky sa nazýva akomodácia. Akomodácia sa môže vekom, vrodenými alebo získanými poruchami znižovať. Dôsledkom sú refrakčné chyby oka, ktoré sa musia pomôcť odstrániť okuliare alebo kontaktné šošovky.

Popísali sme v základných bodoch funkciu oka. Dôvody, prečo máme oči dve, sú nasledovné:

  • Už skôr sme si povedali, že nervové vzruchy z oka sa vedú prostredníctvom zrakového nervu do mozgu.
  • Vzruchy z ľavého oka smerujú do zadnej časti pravej hemisféry a naopak. To nám zabezpečuje priestorové a periférne videnie.
  • To znamená, že pre dokonalé videnie bez akýchkoľvek obmedzení potrebujeme obidve oči.Diagram videnia bez okuliarov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *