detské slnečné okuliare

Okuliare pre deti

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailfacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Detské oči sú oveľa citlivejšie na svetlo ako oči dospelých. Neobsahujú dostatočné množstvo pigmentu a ich šošovky prepúšťajú veľké množstvo svetelných lúčov. Preto UV žiarenie poškodzuje ich rohovku a sietnicu mimoriadne rýchlo. Aby sa minimalizovalo riziko poškodenia, mali by malé deti nosiť za slnečného počasia klobúk so širšou strieškou alebo čiapku so šiltom. Pre deti od veku dvoch rokov sú k dispozícii špeciálne detské slnečné okuliare s vysokou triedou ochrany.

K ochrane detského zraku prispievajú aj antioxidanty obsiahnuté v strave. Patrí medzi ne beta-karotén, luteín a omega-3 mastné kyseliny. Tieto posilňujú obranyschopnosť detských očí, čím sa stávajú menej citlivé na UV žiarenie. Preto nie je vhodné pre malé deti užívať výživové doplnky obsahujúce tieto látky. Deťom bez vekom podmienenej makulárnej degenerácie postačí zdravá pestrá strava obsahujúca dostatok čerstvého ovocia, zeleniny a rýb.

Prečo by mali deti nosiť slnečné okuliare?

Väčšina rodičov nepovažuje za potrebné, aby ich deti nosili slnečné okuliare. Za dostatočnú ochranu považujú klobúky, alebo čiapky so šiltom. Neplatí to však vždy za každých okolností. Deti hrajúce sa pri vode alebo na piesku, by mali byť chránené slnečnými okuliarmi, pretože účinok svetelných lúčov odrážajúcich sa od vody alebo svetlého piesku je oveľa silnejší.

Ochrana

Tónované sklá chránia detský zrak pred oslnením. V našich zemepisných šírkach je kategória filtra 2. = stupeň sfarbenia skiel, dostatočný. V prípade pobytu na horách alebo na morských plážach sa odporúča stupeň č.3. Stupeň farebného odtieňa nemá však nič spoločné s ochranou pred UV žiarením. Tá musí byť 100%.

Ako môžu rodičia spoznať, či sú slnečné okuliare pre ich dieťa dostatočne kvalitné z hľadiska ochrany pred UV žiarením a oslnením a zároveň bezpečné, aby nepôsobili dieťaťu zranenie? Pre laika zistiť kvalitu okuliarov je takmer nemožné. Preto by sa mali rodičia pri kúpe detských slnečných okuliarov vyhýbať diskontným a stánkovým pradajom. Najbezpečnejšie je, kupovať ich v autorizovaných predajniach, prípadne očných optikách, kde je možné aj túto ochranu premerať.

Čo ak dieťa nosí kontaktné šošovky?

Niektoré kontaktné šošovky obsahujú integrovaný UV filter, napriek tomu neposkytujú dostatočnú ochranu pred UV žiarením. Nepokrývajú totiž celú plochu oka vystavenej slnečným lúčom. Existujú však druhy slnečných okuliarov, ktoré je možné nosiť aj pri aplikácii kontaktných šošoviek. V takomto prípade je pri kúpe slnečných okuliarov nevyhnutné riadiť sa pokynmi očného optika.

Vhodná veľkosť

Ako rastie vaše dieťa, treba meniť aj jeho okuliare. Nemali by sme kupovať dieťaťu rám na okuliare väčší, že doň “dorastie”, rám by mal akurát sedieť. Nie je to dôležité len pre pohodlie dieťaťa ale hlavne pre jeho zrak. Keď okuliare správne sedia aj vaše dieťa cez ne správne vidí a korekcia jeho zraku je vhodná pre jeho ďalší vývoj.

Vhodné rámy na dioptrické okuliare

Nielen dospelí, ale práve deti by si mali chrániť svoj zrak s mimoriadnou starostlivosťou. Detské slnečné okuliare musia spĺňať rovnaké normy a kritériá ako okuliare pre dospelých. Zo skúseností vieme, že detské dioptrické okuliare musia byť oveľa odolnejšie – napríklad preto, aby deťom pri rozbití nepoškodili zrak. Bohužiaľ väčšina rodičov na detských, najmä slnečných okuliaroch stále šetrí.

Titánové materiály sú na výrobu rámov mimoriadne vhodné. Sú síce drahšie, ale o to trvácnejšie. Nezlomia sa, neohnú, ani inak nepoškodia. Čo viac by ste mohli od rámu na okuliare pre deti očakávať? Táto investícia sa vám určite vyplatí.

Vhodné sklá

Klasické sklá sú nevhodné, pretože sú zbytočne ťažké a ľahko sa rozbijú a môžu vážne poškodiť zrak vášho dieťaťa. Sklá z rôznych špeciálnych plastových materiálov sú vhodnejšie, nakoľko sú ľahké a hoci bývajú tvrdené, stále sa ľahko poškrabú a treba ich často meniť.

Fotochromatické sklá – skvelá voľba pre deti

Deti trávia veľa voľného času vonku, čo síce prospieva ich fyzickému a duševnému zdraviu, ale kladie to zvýšené nároky na ich zrak. Nedostatočná ochrana očí dieťaťa pred UV žiarením môže mať za následok vznik šedého zákalu v dospelosti. Ak deti nosia dioptrické okuliare, len ťažko môžeme od nich očakávať, že budú so sebou automaticky nosiť dvoje okuliare. Pohodlné a cenovo dostupné riešenie sú samozafarbovacie šošovky. Jedny okuliare poskytujú všetky výhody používania vonku i doma. Poskytujú jasné, komfortné videnie v triede pri čítaní textov v učebnici alebo na tabuli. Bez  zníženia kvality videnia zasa poskytujú 100%-nú ochranu pred UVA a UVB žiarením.

Polykarbonátové šošovky

Polykarbonátové šošovky sú až 10-krát odolnejšie proti nárazu ako plastové alebo sklenené, rovnako však poskytujú 100%-nú ochranu pred UV žiarením. Sú veľmi ľahké, čo zvyšuje pohodlie pri ich nosení. Polykarbonát bol predstavený spotrebiteľom v r. 1980 ako bezpečná a cenovo dostupná alternatíva štandardných sklenených a plastových šošoviek. V súčasnej dobe polykarbonátové šošovky predstavujú štandard v oblasti bezpečnosti pri výbere dioptrických okuliarov. Tieto šošovky sú ideálnou voľbou pre športovcov, pre ľudí pracujúcich v prostredí s hrozbou výbuchu ale najmä pre deti. Deťom pri športovaní alebo hrách často hrozí, že im okuliare spadnú. Preto ideálny stav predpokladá požiadavku, aby do všetkých rámov na detské okuliare boli použité polykarbonátové šošovky. Tieto šošovky sú vhodnou voľbou aj pre ľudí, ktorí nosia okuliare bez rámov. Je tu oveľa menšie riziko že sa zlomia ako pri sklenených alebo plastových šošovkách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *